Filip Małachowski Brak komentarzy

Kompletny przewodnik. Kredyt hipoteczny jak wybrać najkorzystniejszy. Triki jak płacić mniej.

Kredyt hipoteczny – jak wybrać najkorzystniejszy 

 

Podjęcie decyzji związanej z zaciągnięciem kredytu hipotecznego nigdy nie jest łatwe. Przede wszystkim dlatego, że zobowiązania, które z niego wynikają towarzyszyć nam będą przez długi okres czasu. Dlatego decyzja związana z wyborem konkretnej oferty musi być przemyślana. W związku z tym jak uzyskać ten najkorzystniejszy kredyt hipoteczny?

 

Nie jest to łatwe ponieważ na oferty banków dotyczące kredytów hipotecznych składa się wiele zmiennych (uzależnionych od indywidulanego profilu osoby/osób wnioskujących o kredyt) i nie są to oferty, które można np. poddać analizie przy pomocy dostępnych w Internecie rankomatów czy rankingów. 

 

Przeczytaj uważnie poniższy przewodnik. Pomoże Ci on zrozumieć zawiłości kredytów hipotecznych oraz zaoszczędzić dziesiątki tysięcy złotych. Pamiętaj także, że zawsze możesz liczyć na moje bezpłatne wsparcie i doświadczenie.

 

Parametry kredytu hipotecznego – na co zwrócić uwagę?

 

Bardziej analizuj CKK (Całkowity Koszt Kredytu) niż RRSO (Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania). CKK jest bardziej wymierne lecz nie traktuj go dosłownie. Wystarczy, że nadpłacisz kredyt jeden raz albo zrezygnujesz np. z ubezpieczenia na życie i CKK będzie inny (niższy lub wyższy). Dlatego analizuj CKK w zestawieniu z innymi parametrami kredytu oraz Twoimi indywidualnymi oczekiwaniami.

 

Wysokość raty kredytu hipotecznego

 

Nie wybieraj oferty kredytu hipotecznego tylko na podstawie wysokości raty kredytu. Niższa rata nie oznacza niższych kosztów kredytu.

 

Wysokość oprocentowania kredytu hipotecznego

 

Nie wybieraj kredytu hipotecznego tylko na podstawie wysokości oprocentowania. Oferta z wyższym oprocentowaniem może finalnie być tańsza niż oferta z niższym (w całkowitym rozrachunku).

 

0% prowizji za udzielenie kredytu hipotecznego

 

Nie wybieraj kredytu hipotecznego tylko na podstawie braku prowizji za udzielenie kredytu. Banki nie proponują nic bezinteresownie. Brak prowizji to w zamian często wyższe oprocentowanie kredytu. Dlatego warto porównywać kilka ofert banków, przeliczać i przede wszystkim wyciągać wnioski.

 

Okres spłaty kredytu hipotecznego

 

Dopasuj optymalnie okres kredytowania. Im krótszy okres tym tańszy kredyt (pod warunkiem posiadania zdolności kredytowej).

Przykład: kredyt 200.000 zł i poglądowe oprocentowanie 9,00% (raty równe). Tym przykładem będę posługiwał się w całym poradniku.

Różnica pomiędzy okresem 30 lat (rata 1.609,25 zł), a 25 lat (rata 1.678,39 zł) to suma odsetek mniejsza aż o 75.810,46 zł; różnica w racie kredytu to tylko 69,14 zł.

Dopasuj optymalnie okres kredytowania. Im krótszy okres tym tańszy kredyt hipoteczny. Pod warunkiem posiadania zdolności kredytowej.

 

Rankingi kredytów hipotecznych w Internecie 

 

Nie wybieraj oferty na podstawie ogólnodostępnych rankingów, rankomatów w Internecie. Kredyt hipoteczny objęty jest dużą ilością zmiennych/parametrów dotyczących klientów oraz będących pochodną polityk udzielania kredytów przez poszczególne banki.

Mnogość danych oraz duża częstotliwość zmian ofert/polityk nie pozwala na obiektywne przedstawienie ofert w zautomatyzowanych rankingach. Nie biorą one pod uwagę Twoich preferencji i nie tłumaczą reguł ich powstawania. Często są sponsorowane.