Filip Małachowski Brak komentarzy

 

Wynajmować mieszkanie czy kupić na kredyt? Co się bardziej opłaca.

Wynajmować mieszkanie czy kupić na kredyt hipoteczny?

 

Decyzja o zakupie lub wynajmie mieszkania jest jedną z najważniejszych jakie podejmujemy w życiu. Wiele osób zastanawia się czy bardziej opłaca się skorzystać z kredytu hipotecznego i kupić mieszkanie czy je wynajmować. Oba rozwiązania mają swoje plusy i minusy więc wybór między nimi zależy od indywidualnych potrzeb, możliwości finansowych oraz stylu życia.

 

Mieszkanie na własność 

Jednym z głównych argumentów przemawiających za kredytem hipotecznym jest fakt, że po jego spłaceniu będziemy mieć własne mieszkanie. Zgodnie z prawem właścicielem stajemy się już w chwili zawarcia aktu notarialnego kupna-sprzedaży i po zapłacie za naszą nieruchomość przez bank. 

 

Wynajem = brak zobowiązań 

Z drugiej strony, wynajem mieszkania jest bardziej elastyczny. Nie zmusza nas do długotrwałych zobowiązań finansowych. Możemy wynająć mieszkanie na krótki okres, na przykład na jeden rok, a następnie szukać innego, bardziej odpowiedniego dla nas miejsca.

 

Mieszkanie takie jak chcesz

Własne mieszkanie pozwala nam aranżować wygląd wnętrza według własnych upodobań. Mamy pewność, że wydając na to środki nie zostają one wyrzucone w błoto. W przypadku wynajmu musimy na to uzyskać zgodę właściciela mieszkania. Minusem jest też to, że po rezygnacji z wynajmu mieszkania nie odzyskamy pieniędzy, które zainwestowaliśmy w modernizację czy aranżację nieruchomości.  

 

Wynajmując mieszkanie nie możemy uniknąć możliwego wzrostu opłat za wynajem. Gdy wynajmujemy właściciel w każdej chwili może zmienić warunki najmu. Posiadając własne mieszkanie nie musimy się tego obawiać. Przy kredycie hipotecznym opłatę za najem zamieniamy na ratę kredytu hipotecznego. Jej niezmienność możemy zagwarantować sobie przez wybór oferty kredytu ze stałym oprocentowaniem. Stałe oprocentowanie możemy sobie zapewnić na 5, a nawet 10 lat.        

 

Zakup na kredyt jako inwestycja

Płacąc za wynajem korzystamy z cudzego mieszkania. Po zakończeniu umowy najmu nie mamy do niego żadnych praw. Jednym słowem wydane pieniądze na najem nie „budują” naszego majątku, bo nigdy do nas nie wrócą. W przypadku zakupu mieszkania na kredyt można by się pokusić o stwierdzenie, że spłacając każdego miesiąca ratę, „budujemy” jakąś cześć swojego majątku na przyszłość.    

 

Ograniczenia przy kredycie hipotecznym

Kredyt hipoteczny ma też swoje minusy. Na początku wymaga większych nakładów finansowych w postaci konieczności posiadania wkładu własnego; min. 10% ceny kupowanej nieruchomości. Jednak mieszkanie można też kupić bez posiadania wkładu własnego. Pomóc może w tym rządowy program – Rodzinny Kredyt Mieszkaniowy 

Początkowe koszty uzyskania kredytu hipotecznego to także opłata notarialna i podatek w wysokości 2% od ceny zakupu. W przypadku zakupu od dewelopera nie płaci się w/w podatku. Należy wziąć pod uwagę również koszt wyceny nieruchomości oraz koszty ubezpieczenia nieruchomości i ewentualnego ubezpieczenia na życie.   

 

Porównaj ratę kredytu na mieszkanie z opłatami za wynajem 

Warto rozważyć zakup mieszkania na kredyt. Wysokość raty kredytu hipotecznego plus inne jego koszty może być porównywalna lub niższa niż opłaty za wynajem mieszkania. Warto to sprawdzić. Tu kalkulator rat kredytu hipotecznego, który pozwoli wyliczyć ratę kredytu i porównać z kosztami wynajmu, które aktualnie ponosisz lub masz zamiar.    

 

Co możesz zrobić z mieszkaniem kupionym na kredyt

Zakup mieszkania na kredyt hipoteczny jest też stosunkowo bezpiecznym rozwiązaniem. W chwili gdy okoliczności życia uniemożliwiłyby zapłatę raty kredytu zawsze jest możliwość wynajmu posiadanego mieszkania. Oczywiście biorąc pod uwagę to, że możemy np. na jakiś czas zamieszkać u rodziny.

Można też zawsze sprzedać mieszkanie z ciążącym na nim kredytem hipotecznym. Biorąc pod uwagę tendencję wzrostową cen nieruchomości jest prawdopodobieństwo, że sprzedamy mieszkanie za wyższą cenę niż pierwotnie za nie zapłaciliśmy.   

 

Podsumowując decyzja o wyborze między kredytem hipotecznym a wynajmem mieszkania zależy od wielu czynników. W przypadku, gdy szukamy stabilizacji i długoterminowej inwestycji, kredyt hipoteczny jest lepszym wyborem.

Jednak, jeśli potrzebujemy większej elastyczności finansowej i zamierzamy mieszkać w danym miejscu tylko na krótki okres, wynajem mieszkania będzie lepszym wyborem. Ważne jest, aby dokładnie przeanalizować swoją sytuację osobistą.