Filip Małachowski Brak komentarzy

Z publikacji dowiesz się m.in.:

  • Jak zaplanować proces uzyskania kredytu hipotecznego na zakup działki z przetargu

  • Dlaczego warto zastanowić się nad kupnem działki z przetargu

  • Jakie są warunki udziału w przetargu

Zakup działki z przetargu

Coraz częściej osoby chcące wybudować dom interesują się zakupem działki nie od osoby prywatnej, ale od gminy. Jeżeli gmina ogłasza przetarg na sprzedaż działek możesz w nim wystartować i nabyć działkę; czasami w korzystniejszej cenie niż przy zakupie od osoby prywatnej. Oczywiście pod warunkiem, że wygrasz przetarg.

Wybierając interesującą nas działkę zwróć uwagę czy istnieją dla niej warunki zabudowy lub miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Kupując działkę od gminy jesteśmy zwolnieni z zapłacenia podatku od czynności cywilno – prawnych w wysokości 2%. Podobnie jak w przypadku zakupu nieruchomości od dewelopera.

Co trzeba zrobić aby przystąpić do przetargu

Ogłoszenia o przetargach publikowane są na stronach BIP danej gminy. Żeby wystartować w przetargu należy wpłacić wadium na odpowiedni rachunek urzędu gminy. Wartość wadium określana jest w warunkach przetargu. Wadium wpłacone przez oferenta, po wygraniu przetargu, zaliczane jest na poczet nabycia działki. Pozostałym uczestnikom przetargu wadium zwraca się.

Organizator przetargu nie podpisze notarialnej umowy kupna – sprzedaży dopóki nie otrzyma całkowitej zapłaty. Nie wszystkie banki przygotowane są na sfinansowanie w formie kredytu hipotecznego zakupu działki nabywanej w drodze przetargu.

Zapytaj o kredyt hipoteczny

Kredyt hipoteczny przy zakupie działki z przetargu – koordynacja procesu

Chcąc skorzystać z kredytu hipotecznego przy zakupie działki z przetargu od gminy należy jeszcze przed wpłatą wadium dobrze się przygotować. Mówię tu o policzeniu zdolności kredytowej, porównaniu przynajmniej kilku ofert kredytów hipotecznych, zgromadzeniu i analizie dokumentacji dotyczącej działki oraz dochodów wnioskodawcy.

Organizator przetargu w ciągu maksymalnie 21 dni od dnia jego rozstrzygnięcia informuje kupującego o dacie zawarcia notarialnej umowy kupna – sprzedaży. Dlatego masz niewiele czasu, aby uzyskać kredyt hipoteczny. Rozpatrzenie wniosku kredytowego może potrwać do nawet do 8 tygodni, a nawet dłużej jeżeli wniosek nie będzie zawierał stosownych dokumentów oraz informacji.

Brak zapłaty w określonym terminie może spowodować, że Twoje wadium przepadnie. W rezultacie tego stracisz okazję na zakup działki. Dlatego tak ważne jest odpowiednie skoordynowanie procesu zakupu; uczestnictwa w przetargu z procesem kredytu hipotecznego.

Zapytaj o najkorzystniejszy kredyt hipoteczny. Poprowadzę Cię bezpłatnie od A do Z-amieszkania! Tel. 732 732 555

Autor: Filip Małachowski – Centrum Kredytów Mieszkaniowych Częstochowa