Filip Małachowski Brak komentarzy

Z publikacji dowiesz się m.in.:

 • Co powinieneś sprawdzić w pierwszej kolejności planując kupić nieruchomość z wykorzystaniem kredytu hipotecznego

 • Czym dla banków mogą różnić się klienci kredytu hipotecznego

 • Jak samodzielnie zweryfikować stan prawny kupowanej nieruchomości

Najpierw analiza zdolności kredytowej a nie podpisanie umowy przedwstępnej

Znalazłeś wymarzone mieszkanie/dom i chcesz sfinansować zakup z pomocą kredytu hipotecznego? Jedną z kluczowych spraw jest policzenie zdolności kredytowej.

Każdy bank trochę inaczej ją kalkuluje dlatego warto mieć wyliczenia z kilku. Policzenie zdolności kredytowej pozwala zorientować się w jakim przedziale kwot banki są skłonne udzielić nam finansowania na zakup wybranej nieruchomości.

Oczywiście zdolność kredytowa to tylko jeden z czynników ryzyka jakie banki analizują, ale to zawsze punkt wyjścia. Zacznij od zbadania swojej zdolności kredytowej.

Zapytaj o kredyt hipoteczny

Dlaczego nie zaczynamy od podpisania umowy przedwstępnej? Dlatego, że…

Jak banki widzą każdego z nas jako klienta kredytu hipotecznego

Każdy z nas jest dla banków inny. Co to znaczy? Różnimy się od siebie tym, że np. jesteśmy w związku małżeńskim lub jesteśmy singlem; mamy dzieci lub ich nie mamy; w jakim jesteśmy wieku 25 lat albo 50 lat i więcej; prowadzimy własną firmę lub mamy etat na czas określony lub nieokreślony albo umowę zlecenie lub umowę o dzieło i wiele innych. W związku z tymi różnicami nie możemy być w ten sam sposób oceniani przez banki.

Poza tym są jeszcze różnice wynikające z charakteru transakcji np.:

 • kredyt tylko na zakup nieruchomości czy również na remont,
 • nieruchomość kupowana jest z rynku pierwotnego czy wtórnego,
 • dom budowany będzie systemem gospodarczym czy przez generalnego wykonawcę,
 • zakup działki następuje np. z przetargu od gminy czy od prywatnej osoby,
 • jaki będzie udział środków własnych, 20% i więcej czy też niższy np. 10%.

Dlaczego o tym wszystkim piszę? Dlatego, że powyższe elementy mogą wpływać na to, że:

 • Dany bank może nie dysponować ofertą dla Ciebie i nie uzyskasz kredytu.
 • Korzystając z oferty odpowiedniego banku możesz mieć korzystniejszą ofertę kredytu hipotecznego, a przejście przez proces analizy wniosku będzie bardziej sprawne i szybsze.

Klienci korzystający z mojego bezpłatnego wsparcia mówią: „Obecna oferta kredytowa na rynku jest bardzo obszerna i trudno zorientować się we wszystkich aspektach ofert poszczególnych banków.”

Tak, to prawda – banki opracowują oferty w taki sposób, aby trudniej było statystycznemu klientowi je porównać, wyciągnąć konkretne wnioski i zdecydować, która propozycja jest najodpowiedniejsza, biorąc pod uwagę mnogość zmiennych.

Księgi wieczyste – jak sprawdzić nieruchomość, aby nie kupić kota w worku

Ważny etap to sprawdzenie nieruchomości, którą jesteśmy zainteresowani. Metryką nieruchomości jest jej księga wieczysta, na podstawie której możemy zweryfikować prawa związane z nieruchomością. Dostęp do ksiąg wieczystych jest jawny i znajduje się tutaj. Potrzebujemy tylko numer księgi.

Księga wieczysta składa się z czterech działów, w których są przedstawione:

 • I – informacje dotyczące nieruchomości, m.in. oznaczenie, adres, położenie, powierzchnia nieruchomości, ilość pomieszczeń.
 • II – właściciele nieruchomości; spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu lub kto jest użytkownikiem wieczystym. Dział ten ukazuje również podstawę nabycia np. zakup, darowizna.
 • III – prawa, ewentualne ograniczenia lub roszczenia. Może to być np. służebność dożywotniego zamieszkania przez daną osobę, która jest wskazana w księdze. Na ten dział należy zwrócić szczególną uwagę gdyż służebności mogą być przeszkodą w uzyskaniu kredytu.
 • IV – hipoteki czyli ograniczone prawa rzeczowe na nieruchomości; powstają przez wpis do księgi wieczystej na wniosek właściciela nieruchomości lub wierzyciela hipotecznego (bank), jako zabezpieczenie np. udzielonego kredytu.

W księdze wieczystej należy zwrócić uwagę również na wzmianki. Wzmianki to informacje o tym, że do sądu wpłynął wniosek, który nie został jeszcze rozpoznany przez sąd np. wniosek o wykreślenie służebności osobistej lub wpisanie hipoteki.

Występują też nieruchomości, które nie posiadają księgi wieczystej. W takiej sytuacji, przy ubieganiu się o kredyt hipoteczny, bank będzie wymagał założenia księgi dla kupowanej nieruchomości.

Porównuje kredyty hipoteczne w wielu bankach. Poprowadzę Cię bezpłatnie od A do Z-amieszkania! Tel. 732 732 555

Autor: Filip Małachowski – Centrum Kredytów Mieszkaniowych Częstochowa