Filip Małachowski Brak komentarzy

 

Podjęcie decyzji związanej z zaciągnięciem kredytu hipotecznego nigdy nie jest łatwe. Przede wszystkim dlatego, że zobowiązania, które z niego wynikają towarzyszyć nam będą przez długi okres czasu. Dlatego decyzja związana z wyborem konkretnej oferty musi być przemyślana.

Nie jest to łatwe ponieważ na oferty banków dotyczące kredytów hipotecznych składa się wiele zmiennych (uzależnionych od indywidulanego profilu osoby/osób wnioskujących o kredyt) i nie są to oferty, które można np. poddać analizie przy pomocy dostępnych w Internecie rankomatów czy rankingów. 

Przeczytaj uważnie poniższy przewodnik. Pomoże Ci on zrozumieć zawiłości kredytów hipotecznych oraz zaoszczędzić dziesiątki tysięcy złotych. Pamiętaj także, że zawsze możesz liczyć na moje bezpłatne wsparcie i doświadczenie.

 

Parametry kredytu hipotecznego – na co zwrócić uwagę?

 

Bardziej analizuj CKK (Całkowity Koszt Kredytu) niż RRSO (Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania). CKK jest bardziej wymierne lecz nie traktuj go dosłownie. Wystarczy, że nadpłacisz kredyt jeden raz albo zrezygnujesz np. z ubezpieczenia na życie i CKK będzie inny (niższy lub wyższy). Dlatego analizuj CKK w zestawieniu z innymi parametrami kredytu oraz Twoimi indywidualnymi oczekiwaniami.

 

Wysokość raty kredytu hipotecznego

Nie wybieraj oferty kredytu hipotecznego tylko na podstawie wysokości raty kredytu. Niższa rata nie oznacza niższych kosztów kredytu. Tutaj może policzyć wysokość raty kredytu oraz koszty odsetek. 

 

Wysokość oprocentowania kredytu hipotecznego

Nie wybieraj kredytu hipotecznego tylko na podstawie wysokości oprocentowania. Oferta z wyższym oprocentowaniem może finalnie być tańsza niż oferta z niższym (w całkowitym rozrachunku).

 

0% prowizji za udzielenie kredytu hipotecznego

Nie wybieraj kredytu hipotecznego tylko na podstawie braku prowizji za udzielenie kredytu. Banki nie proponują nic bezinteresownie. Brak prowizji to w zamian często wyższe oprocentowanie kredytu. Dlatego warto porównywać kilka ofert banków, przeliczać i przede wszystkim wyciągać wnioski.

 

  Chcę bezpłatnie porozmawiać o:

  Twoje imię

  Numer telefonu

  Centrum Kredytów Mieszkaniowych Częstochowa. Administratorem Państwa danych osobowych jest SURSO Filip Małachowski. Dane osobowe przetwarzane będą wyłącznie w celu nawiązania z Państwem kontaktu oraz w prawnie usprawiedliwionych celach administratora danych. Podanie przez Państwa danych osobowych jest dobrowolne ale też niezbędne do nawiązania z Państwem kontaktu. Szczegółowe informacje w mojej Polityce prywatności.

  Okres spłaty kredytu hipotecznego

  Dopasuj optymalnie okres kredytowania. Im krótszy okres tym tańszy kredyt hipoteczny. Pod warunkiem posiadania zdolności kredytowej.

  Przykład, którym będę się posługiwał w publikacji:

  Przy kredycie 200.000 zł i poglądowemu oprocentowaniu 2,37% (raty równe) różnica pomiędzy okresem 30 lat (rata 776,79 zł), a 25 lat (rata 884,20 zł) to suma odsetek mniejsza o 14.385,79 zł, a rata wyższa tylko o 107,41 zł.

   

  Rankingi kredytów hipotecznych – pułapka

  Nie wybieraj oferty na podstawie rankingów/rankomatów w Internecie. Kredyt hipoteczny objęty jest dużą ilością zmiennych/parametrów dotyczących klientów oraz będących pochodną polityk udzielania kredytów przez poszczególne banki.

  Mnogość danych oraz duża częstotliwość zmian ofert/polityk nie pozwala na obiektywne przedstawienie ofert w zautomatyzowanych rankingach. Nie biorą one pod uwagę Twoich preferencji i nie tłumaczą reguł ich powstawania! Często są sponsorowane.

   

  Raty równe czy raty malejące?

  Rozważ wybór pomiędzy ratami równymi, a malejącymi. Im dłuży okres kredytowania tym więcej oszczędzasz wybierając raty malejące. Im krótszy okres tym oszczędzasz mniej. W przypadku rat malejących bank oczekuje posiadania wyższej zdolności kredytowej.

  Pamiętaj, że w przypadku rat malejących rata kredytu na początku okresu spłaty będzie wyższa niż w przypadku rat równych.

  Na podstawie wskazanego wyżej przykładu (30 lat), rata równa 776,79 zł, a pierwsza rata malejąca 950,56 zł.