Filip Małachowski Brak komentarzy

Koronawirus mocno zamieszał w życiu każdego z nas. Dlatego wszyscy zastanawiają się co dalej. Po pierwsze co z zatrudnieniem, z dochodami? Po drugie co z naszymi planami, marzeniami? I po trzecie co z zakupem domu, mieszkania? Czy banki będą nadal udzielać kredytów hipotecznych? Na jakich warunkach?

Pandemia wpłynęła na wszystko i wszystkich. Na pracę i funkcjonowanie banków, ich ofertę oraz czas wydawania decyzji kredytowych. W związku z tym zasoby kadrowe w bankach są ograniczone, placówki bankowe pracują krócej. W konsekwencji może to wpłynąć m.in. na wydłużenie okresu wydawania decyzji kredytowych.

Część osób może stracić źródło swoich dochodów lub osiągać je na niższym poziomie. Dotyczy to zarówno pracowników etatowych jak i właścicieli firm. Banki zdają sobie sprawę, że zaistniała sytuacja podwyższa ryzyko kredytowe dlatego już podjęły lub podejmą działania w celu zaostrzenia polityki przyznawania nowych kredytów.

Niektóre banki wycofały oferty promocyjne lub podwyższyły oprocentowanie. Pomimo tego na dzień pisania publikacji nadal mamy oferty banków, które można uznać za atrakcyjne. Dodatkowo Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopy procentowe, co w rezultacie, pomimo mniej atrakcyjnej oferty wybranych banków, może je plasować nieznacznie drożej niż przed wystąpieniem koronawirusa.

UWAGA: Jeżeli kupujesz nieruchomość przyjmij, że możesz czekać ok. 2 miesięcy na wydanie decyzji kredytowej. To wskazówka pod kątem terminów zapisywanych w umowie przedwstępnej.

Zapytaj o kredyt hipoteczny

Kupować nieruchomość w dobie koronawirusa i zaciągać kredyt hipoteczny czy czekać?

To pytanie zadaje mi ostatnio wielu z Was. Uważam, że powinieneś odłożyć zakup na później jeżeli wiesz, że koronawirus wpłynie znacząco na obniżenie Twoich dochodów. Ty najlepiej znasz swojego pracodawcę, branżę w której pracujesz lub prowadzoną przez siebie firmę i jej otoczenie.

UWAGA: Mniej korzystne oprocentowanie kredytów hipotecznych (nie we wszystkich bankach) nie powinno być czynnikiem, który dyskwalifikuje zakup nieruchomości, który miałeś w planach. Nadal są oferty banków m.in. bez prowizji za udzielenie kredytu oraz bez prowizji za nadpłatę/wcześniejszą spłatę całkowitą kredytu.

Dlaczego o tym piszę? Zawsze przecież możesz za jakiś czas, kiedy sytuacja wróci do normy, przenieść kredyt do innego banku, który ma korzystniejszą ofertę. To dość prosty zabieg. W tego typu sprawach także wspieram moich Klientów. Oczywiście pomyśl o wszystkich ZA i PRZECIW. Zdrowy rozsądek to podstawa. Zawsze możesz liczyć na pełne wsparcie z mojej strony!       

Zapytaj o dopasowany do Ciebie kredyt hipoteczny. Poprowadzę Cię bezpłatnie od A do Z-amieszkania! Tel. 732 732 555

Autor: Filip Małachowski – Centrum Kredytów Mieszkaniowych Częstochowa