Filip Małachowski Brak komentarzy

Udostępniam Wam kalkulator, który pozwala poglądowo policzyć koszty notarialne występujące przy zakupie nieruchomości. Kalkulator nie uwzględnia opłat, które mogą lecz nie muszą wystąpić.

Jedną z takich opłat jest koszt założenia księgi wieczystej wówczas, gdy nieruchomość jej nie posiada. Bank udzielając kredytu hipotecznego wymaga założenie księgi ponieważ hipoteka, która jest zabezpieczeniem banku, jest wpisywana do czwartego działu ksiąg wieczystych. Koszt założenia księgi to 100 zł. Natomiast koszt sądowy wpisu hipoteki do księgi wieczystej to 200 zł.

Pamiętaj, że gdy kupujesz nieruchomość z wykorzystaniem kredytu hipotecznego jesteś też zobowiązany do zapłaty podatku od czynności cywilno – prawnych (PCC), od ustanowienia hipoteki,  w wysokości 19 zł. Podatek powinieneś zapłacić (nie musisz tego robić gdy złożenie wniosku o wpis hipoteki realizował notariusz) w terminie 14 dni od dnia złożenia oświadczenia o ustanowieniu hipoteki.

Kalkulator nie uwzględnia kosztów czynności możliwych do zrealizowania przez notariusza np. złożenia wniosku do sądu o założenie księgi wieczystej. Koszty należy szczegółowo ustalać z notariuszem.

Kupujesz nieruchomość? Potrzebujesz kredytu? Poprowadzę Cię bezpłatnie od A do Z-amieszkania! Tel. 732 732 555

Autor: Filip Małachowski – Centrum Kredytów Mieszkaniowych Częstochowa