CZYM JEST PRZENIESIENIE KREDYTU HIPOTECZNEGO

 

To zmiana aktualnego banku, w którym masz kredyt hipoteczny na inny bank.

 

Wnioskujesz o kredyt hipoteczny w innym banku, który spłaci posiadany przez Ciebie kredyt.

Zabezpieczeniem tak jak dotychczas będzie hipoteka na nieruchomości ustanowiona na rzecz nowego banku.

 

Przeniesienie oznacza po prostu zamianę istniejącego kredytu hipotecznego na inny, który lepiej odpowiada Twoim dzisiejszym potrzebom.

 

Zazwyczaj główny celem przeniesienia jest znalezienie lepszej oferty niż obecny kredyt hipoteczny, który posiadasz.

Co jeśli Twój kredyt hipoteczny jest droższy od oferty aktualnie obowiązującej w innych bankach?  

 

Przeniesienie kredytu to tak jakby zmienić abonament telefoniczny np. z sieci „X na „Y” bo jest tańszy, lepiej nam odpowiada. 

 

POWODY ABY PRZENIEŚĆ KREDYT HIPOTECZNY

 

  Niższa miesięczna rata i oddanie bankowi mniej

 

 Tańszy kredyt i jednoczesne dobranie środków na remont

 

⇒  Nowy, tańszy kredyt za sprawą wyższej wartości rynkowej Twojej nieruchomości. Jeżeli wzrosła ona od chwili zaciągnięcia kredytu to Twój wkład własny będzie wyższy. Dzięki temu możesz uzyskać niższe oprocentowanie niż aktualnie posiadasz. Tym bardziej jeżeli Twój wkład własny był pierwotnie na poziomie 10%.  

 

⇒  Tańszy kredyt i jednoczesne dobranie środków w cenie kredytu hipotecznego na cel dowolny np. na spłatę droższych, posiadanych kredytów gotówkowych, kart kredytowych lub przeznaczenie środków na inne, prywatne potrzeby. 

 

⇒  Korzystniejsze zapisy umowy kredytowej np. możliwość nadpłat kredytu bez prowizji za skrócenie okresu kredytowania, skorzystania z „wakacji kredytowych”.

 

  Sankcje, kary za niespełnienie warunków umowy kredytu np. nie zapewniałeś wpływów na konto i bank podwyższył Ci oprocentowanie (=wyższa rata) i nie masz możliwości powrotu do pierwotnej marży/oprocentowania (np. w banku ING). Nie dostarczyłeś do banku wymaganej dokumentacji i w ramach kary bank podwyższył oprocentowanie. To samo dotyczy gdy zrezygnowałeś z usługi bankowej np. ubezpieczenia, karty kredytowej.

 

POWODÓW JEST WIELE…

 

 Rezygnacja z produktów bankowych, z których musiałeś skorzystać z uwagi na ofertę promocyjną (karta kredytowa, ubezpieczenia). Rezygnacja np. z ubezpieczenia na życie, z którego obowiązkowo musisz korzystać przez cały okres spłaty kredytu. Dotyczy przypadku gdy masz kredy hipoteczny w banku: ALIOR, PEKAO S.A., BNP PARIBAS i byłeś jedynym wnioskodawcą. Pamiętajmy, posiadanie ubezpieczenia jest ważne gdyż zabezpiecza Ciebie i bliskich. Rezygnacja z ubezpieczenia wymaga przemyślanej i odpowiedzialnej decyzji.  

 

⇒  Odzyskanie pieniędzy. Jeżeli przy zawieraniu aktualnie posiadanej umowy kredytu hipotecznego poniosłeś jednorazowy koszt ubezpieczenia na życie/od utraty dochodu (dotyczy banku ALIOR, PKO BP, PEKAO S.A.) to bank przy przeniesieniu kredytu zwróci Tobie część składki za niewykorzystany okres przez, który to ubezpieczenie miało obowiązywać. 

⇒  Niższe koszty dodatkowych usług bankowych albo ich brak np. ubezpieczenia na życie/od utraty dochodu albo szerszy zakres ochrony za podobną cenę, którą aktualnie płacisz. Może to być również możliwość skorzystania ze swojej, tańszej polisy ubezpieczeniowej nieruchomości niż ta oferowana przez bank. 

 

⇒  Kiedy posiadasz oprocentowanie zmienne i chciałbyś mieć oprocentowanie stałe czyli ratę w każdym miesiącu na tym samym poziomie bez względu na wzrost/spadek stóp procentowych. Z założeniem, że inny bank zaproponuje niższe oprocentowanie stałe niż Twój aktualny bank.

 

⇒  Kiedy posiadasz oprocentowanie stałe (np. przez 5 lat) i chciałbyś mieć oprocentowanie zmienne. Powodem przeniesienia kredytu może być spadek stóp procentowych i możliwość uzyskania niższego oprocentowania (niższej raty) w nowym banku. 

 

  Chcę bezpłatnie porozmawiać o:

  Twoje imię

  Numer telefonu

  Centrum Kredytów Mieszkaniowych Częstochowa. Administratorem Państwa danych osobowych jest SURSO Filip Małachowski. Dane osobowe przetwarzane będą wyłącznie w celu nawiązania z Państwem kontaktu oraz w prawnie usprawiedliwionych celach administratora danych. Podanie przez Państwa danych osobowych jest dobrowolne ale też niezbędne do nawiązania z Państwem kontaktu. Szczegółowe informacje w mojej Polityce prywatności.

   

  ILE MOŻESZ ZYSKAĆ PRZENOSZĄC KREDYT HIPOTECZNY

   

  Niższa marża w nowym banku = niższe oprocentowanie = niższa miesięczna rata

  Przeniesienie kredytu może generować dziesiątki tysięcy oszczędności.

   

  Przykład 1

  Marża Twojego aktualnego kredytu: 2,4%

  WIBOR6M: 6,80% + marża = 9,20%

  Pozostały okres spłaty: 240 miesięcy

  Pozostała kwota do spłaty: 230.000 zł

  Rata miesięczna: 2099,05 zł (bez dodatkowych kosztów – ubezpieczenie na życie/od utraty dochodu/nieruchomości)

   

  Twoja marża i rata po przeniesieniu kredytu do innego banku mogła by wyglądać szacunkowo: 

   

  2,20%, rata 2.069,37 zł; miesięczna oszczędność 29,68 zł, rocznie 356,16 zł, do końca okresu spłaty 7.123,20 zł

   

  2,00%, rata 2.039,88 zł, miesięczna oszczędność 59,17 zł, rocznie 710,04 zł, do końca okresu spłaty 14.200,80 zł

   

  1,80%, rata 2.010,57 zł, miesięczna oszczędność 88,48 zł, rocznie 1.061,76 zł, do końca okres spłaty 21.235,20 zł

   

  1,60%, rata 1.981,46 zł, miesięczna oszczędność 117,59 zł, rocznie 1.411,08 zł, do końca okresu spłaty 28.221,60 zł

   

  Przykład 2

  Marża Twojego aktualnego kredytu: 2,7%

  WIBOR6M: 6,80% + marża = 9,50%

  Pozostały okres spłaty: 240 miesięcy

  Pozostała kwota do spłaty: 230.000 zł

  Rata miesięczna: 2143,90 zł (bez dodatkowych kosztów – ubezpieczenie na życie/od utraty dochodu/nieruchomości)

   

  Twoja marża i rata po przeniesieniu kredytu do innego banku mogła by wyglądać szacunkowo: 

   

  2,20%, rata 2.069,37 zł; miesięczna oszczędność 74,53 zł, rocznie 894,36 zł, do końca okresu spłaty 17.887,20 zł

   

  2,00%, rata 2.039,88 zł, miesięczna oszczędność 104,02 zł, rocznie 1.248,24 zł, do końca okresu spłaty 24.964,80 zł

   

  1,80%, rata 2.010,57 zł, miesięczna oszczędność 133,33 zł, rocznie 1.599,96 zł, do końca okres spłaty 31.999,20 zł

   

  1,60%, rata 1.981,46 zł, miesięczna oszczędność 162,44 zł, rocznie 1.949,28 zł, do końca okresu spłaty 38.985,60 zł

   

  Nie podaję przykładu z oprocentowaniem stałym gdyż aktualnie oferty banków zmieniają się dynamicznie z uwagi na wzrosty stóp procentowych. Jednocześnie też oferty banków nie różnią się znacząco. Z uwagi na aktualny poziom stóp procentowych (na dziś – czerwiec 2022) należy dokładnie zastanowić się (ZA i PRZECIW) przed wyborem oprocentowania okresowo stałego.    

   

  Zwrot pieniędzy

   

  Jeżeli masz kredyt w banku ALIOR, PKO BP, PEKAO S.A. jest duże prawdopodobieństwo, że skorzystałeś z ubezpieczenia na życie/od utraty dochodu, które zostało skredytowane czyli doliczone do kapitału kredytu i spłacasz je w miesięcznych ratach. Mogłeś też jednorazowo zapłacić za to ubezpieczenie gotówką.   

   

  Przykład

  PKO BP – koszt ubezpieczenia wynosił 10.000 zł. Ubezpieczenie jest na okres 4 lat. Im wyższa kwotę kredytu tym koszt ubezpieczenia również.

  Po dwóch latach spłacania kredytu zdecydowałeś się przenieść kredyt do innego banku. Twój kredyt został spłacony całkowicie przez inny bank. 

  Pozostały okres obowiązywania ubezpieczenia jeszcze 2 lata. Za ten niewykorzystany okres PKO BP zwróci Tobie 5.000 zł czyli połowę kosztu ubezpieczenia.  

   

  Bank ALIOR, PEKAO S.A. może w ciągu pierwszych 3 lat trwania umowy kredytu pobierać prowizję za wcześniejszą, całkowitą spłatę kredytu. Zawsze trzeba dokładnie sprawdzić zapisy umowy kredytu.

  Gdy taka prowizja by występowała to odzyskanie pieniędzy z ubezpieczenia umożliwi zapłatę tej prowizji w pełnej wysokości lub jakiejś części. 

  Pomimo występowania prowizji za wcześniejszą spłatę, dzięki powyższemu „zabiegowi” jest szansa na bezkosztowe uzyskanie  korzystniejszego kredytu w nowym banku

   

  Wykorzystaj wzrost wartości swojej nieruchomości

   

  Miałeś niski wkład własny 10%? Możesz mieć po zmianie banku 20% i więcej, a przez to niższe oprocentowanie i niższą ratę.

  Jeżeli wartość Twojej nieruchomości wzrosła od chwili zaciągania kredytu to w nowym banku będziesz traktowany jak Klient z wkładem własnym 20%, a może i wyższym.

   

  Pamiętaj – oprocentowanie kredytu z 10% wkładem własnym jest wyższe, kredyt jest droższy. Im masz wyższy wkład własny tym oprocentowanie Twojego kredytu jest niższe, płacisz mniejsze raty i oddajesz bankowi mniej

   

  Wartość nieruchomości wzrosła w ostatnich 2-3 latach. Wykorzystaj to. 

   

  KOSZTY PRZENIESIENIA KREDYTU HIPOTECZNEGO DO INNEGO BANKU

   

  Niewielkie koszty

  Koszty mogą być niewielkie w stosunku do tego co możesz zyskać. Każde przeniesienie wymaga analizy warunków aktualnego kredytu.

  Szczegółowo analizuję zapisy umowy kredytowej. Uzyskasz ode mnie rzetelną informację czy przeniesienie kredytu jest dla Ciebie opłacalne. Otrzymasz konkretne wyliczenia. Może się okazać, że na daną chwilę przeniesienie kredytu nie będzie racjonalne. 

   

  Lista kosztów

  Poniżej koszty, które wystąpią lub mogą wystąpić przy przeniesieniu kredytu hipotecznego. 

   

  ⇒  Wycena nieruchomości (500-900 zł, w zależności czy jest to dom czy mieszkanie)

   

  ⇒  Wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej (100 zł)

   

  ⇒  Wpisanie nowej hipoteki do księgi wieczystej (200 zł)

   

  ⇒  Wpis roszczenia do księgi wieczystej o przeniesienie hipoteki (150 zł)

   

  ⇒  Podwyższenie oprocentowania do czasu wpisu hipoteki do księgi wieczystej na rzecz nowego banku (od 0,05% do 1,50%)

   

  ⇒  Zaświadczenie z banku; informacje o kredycie, który posiadasz (koszt wg tabeli opłat prowizji danego banku)

   

  ⇒  Prowizja za wcześniejszą, całkowitą spłatę kredytu (nie musi występować; o tym decydują zapisy umowy kredytowej, którą zawsze analizuję)

   

  ⇒  Prowizja za udzielenie nowego kredytu (większość banków nie pobiera takiej prowizji)

   

   

   

  JAK PRZENIEŚĆ KREDYT HIPOTECZNY DO INNEGO BANKU

   

   

  1 KROK 

  ANALIZA ZAPISÓW UMOWY KREDYTU

   

  Podeślij mailem skan umowy aktualnie posiadanego kredytu hipotecznego. Mogę również podjechać do Ciebie i odebrać kopię umowy.

  Najlepiej jak zadzwonisz 732 732 555 odpowiem na wszystkie pytania. 

   

  Będę też potrzebował informacji:

  ⇒  ile kredytu pozostało Ci do spłaty

  ⇒  ile miesięcy pozostało do końca okresu całkowitej spłaty kredytu (możesz to sprawdzić w bankowości elektronicznej)

   

  2 KROK 

  ZDOLNOŚĆ KREDYTOWA

   

  Szybko policzę Twoją zdolność kredytową gdyż aby przenieść kredyt do innego banku musisz ją posiadać.

   

  3 KROK 

  WARTOŚĆ TWOJEJ NIERUCHOMOŚCI

   

  Wraz z rzeczoznawcą majątkowym bezpłatnie oszacuję wartość rynkową Twojej nieruchomości.

   

  4 KROK 

  CO MAJĄ DLA CIEBIE INNE BANKI

   

  Przedstawię wysokość raty, koszty kredytu w bankach, które oferują Tobie największe oszczędności. Porównam oferty nowych banków z ofertą Twojego aktualnego banku. Dowiesz się ile możesz zaoszczędzić lub otrzymasz informację, że przeniesienie kredytu nie jest opłacalne.

   

  5 KROK 

  PRZENIOSĘ BEZPŁATNIE TWÓJ KREDYT

   

  Jeżeli uznasz, że nowy kredyt hipoteczny jest dla Ciebie korzystniejszy to bezpłatnie przeniosę Twój kredyt hipoteczny do wybranego banku. Nie martw się, przygotuję za Ciebie stosowną dokumentację do banku. Po Twojej stronie będzie niewiele czynności do wykonania.

   

  6 KROK

  ZMIENIŁEŚ BANK I MASZ WIĘCEJ PIENIĘDZY 

   

  Przeniosłeś swój kredyt hipoteczny do innego banku. Dzięki temu zaoszczędziłeś tysiące, a może dziesiątki tysięcy złotych. To proste. 

   

  KIEDY NIE PRZENOSIĆ KREDYTU HIPOTECZNEGO

   

  ⇒  pozostała niewielka kwota kredytu do spłaty

  ⇒  planujesz niebawem sprzedać swoją nieruchomość

  ⇒  oszczędność z przeniesienia kredytu jest minimalna

    nie chcesz oszczędzać 🙂 

  CZĘSTE PYTANIA PRZY PRZENIESIENIU KREDYTU HIPOTECZNEGO

  Czy wycena nieruchomości będzie potrzebna?

  Tak

  Notariusz czy będzie potrzebny do przeniesienia kredytu hipotecznego?

  Notariusz nie jest potrzebny. Ewentualnie może być potrzebne tylko notarialne potwierdzenie podpisów kredytobiorcy (niewielki koszt tej czynności).

  Jak długo trwa przeniesienie kredytu do nowego banku?

  Cały proces może trwać do 6 tygodni.

  Czy badana będzie moja zdolność kredytowa, sprawdzany/a będę w BIK?

  Tak

  Mam kredyt z oprocentowaniem zmiennym. Czy mogę przenieść kredyt do innego banku na oprocentowanie stałe?

  Tak

  Posiadam kredyt z oprocentowaniem stałym. Jest możliwość przeniesienia kredyt do innego banku na oprocentowanie zmienne?

  Tak

  Czy w każdej chwili mogę przenieść mój kredyt hipoteczny do innego banku?

  Tak lecz każdy przypadek wymaga szczegółowej analizy zapisów aktualnie posiadanej przez Ciebie umowy kredytowej. Nic prostszego, przeanalizuję bezpłatnie umowę i dowiesz się czy zmiana banku jest dla Ciebie opłacalna.

  Mam kredyt na budowę domu, który nie został jeszcze oddany do użytkowania. Czy mogę przenieść mój kredyt do innego banku?

  Tak

  Posiadam kredyt na zakup nieruchomości w trakcie budowy od dewelopera. Nie wszystkie transze kredytu zostały uruchomione. Czy mogę przenieść kredyt do innego banku?

  Tak

  Czy przenosząc kredyt do innego banku mogę uzyskać dodatkowo środki na dowolny cel?

  Tak

  Wartość mojej nieruchomości wzrosła od zaciągnięcia kredytu. Czy dzięki temu mogę mieć nowy, tańszy kredyt hipoteczny?

  Tak. Wybrane banki określają oprocentowanie Twojego kredytu na podstawie wkładu własnego, który posiadasz. Przy przeniesieniu kredytu Twoim wkładem będzie różnica pomiędzy wartością rynkową nieruchomości (na podstawie sporządzonego operatu szacunkowego), a wartością Twojego kredytu pozostającego do spłaty. Im wyższy jest Twój wkład własny możesz mieć tańszy kredyt niż dotychczas. Tym bardziej do rozważenia jeżeli zaciągałeś swój kredyt jakiś czas temu z wkładem własnym na poziomie 10%.

  Czy mój bank pobierze prowizję za to, że spłacam mój kredyt hipoteczny przed czasem?

  Jeżeli posiadasz kredyt hipoteczny krócej niż niż 3 lata, a umowę kredytu podpisywałeś w lipcu 2017 roku albo później to należy szczegółowo prześledzić zapisy umowy. Bank może naliczać opłatę za wcześniejszą spłatę kredytu. To wynika z ustawy o kredycie hipotecznym. Jednak większość banków nie pobiera żadnej prowizji w tego tytułu. Oczywiście szczegółowo przeanalizuję Twoją umowę aby to sprawdzić.